top of page

Damacana Pompalarındaki Büyük Tehlike!


Damacana Pompalarındaki Büyük Tehlike! Ölüme Kadar Yolu Var

Dövize endeksli üretilen damacana pompalarının kalitesindeki düşüş, ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdi.

Son zamanlarda döviz artışıyla birlikte genellikle dövize endeksli üretilen damaca pompalarında kalite düşüşünü de beraberinde getirdi. Ucuz pompalar ya bayiler tarafında tüketiciye sunulmakta, ya da kişiler kendileri satın almaktadır. Fiyatları 8.00 TL ile 160 TL arasında değişmektedir.

ÖLÜME KADAR YOLU VAR

Plastik özelliği çok önemli olan pompaların içerisindeki filtrenin kalitesizliği, yüzeylerinin aşırı pürüzlü olması nedeniyle biyofilm üreten fırsatçı patojen bakterilerin üremesi için uygun bir ortam hazırlıyor. Bu bakteri bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda (AIDS, kanser, yaşlılar vb.) enfeksiyona sebep olarak ölümlere bile sebep olabilmektedir.

HİJYENİK ŞARTLAR ÖNEMLİ

Dünya genelinde binlerce insan su yolu ile bulaşan hastalıklardan dolayı ölmektedir. Bunların başında kolera, dizanteri, tifo epidemileri sayılabilir. Ülkemizde su yolu ile bulaşan hastalık oranı gelişmiş ülkelere göre oldukça yüksektir. Bu da su tüketiminde hijyenik şartların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir.

DAMACANA POMPALARININ KALİTELİ OLMASINA DİKKAT EDİLMELİ

Literatürde Araştırmacı Reşit Özkanca, daha önce yapmış olduğu çalışmalarda damacana pompalarının kalitesi ile bakteri yoğunluğunun yakından ilişkili olduğunu tespit etmiştir. Özellikle biyofilm üreten Pseudomonas aeruginosa en yoğun olarak tesbit edilenlerdendir. Bu nedenle su tüketicilerinin damacana pompalarını alırken ucuzluğuna göre değil kalitesine dikkat ederek satın almaları tavsiye edilmektedir.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge
  • Google+ Sosyal Simge
bottom of page